En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 23.11.2014 Saat: 06:23:43

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlar|

 
 

Bu site, ebediyen minnettar olduğumuz büyük kurtarıcımız ve büyük insan Atatürk'e onun ilke ve devrimlerine gönül vermiş yüreği gerçek Atatürk sevgisi ile dolu olan vatansever kimselerce hazırlanarak ülke insanımızın hizmetine sunulmuştur.

18 Mart Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı-

18 Mart Çanakkale Savaşlarının Gelişim Süreci ve Önemi ile İlgili YazıÇanakkale Savaşları, yüzyılımızın en büyük ve en kanlı savaşlarından birisidir. I. Dünya Savaşı’ından galip çıkmak isteyen düşman devletler, zırhlı gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u düşürmek istiyorlardı. Çanakkale harpleri sırasında Osmanlı ordusu, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylarca süren bir dizi deniz ve kara savaşları yapmıştır. 300.000 Mehmetçiğimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, İngiliz ve Fransız donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Çanakkale’nin deniz savaşları ilgili kısmı, 18 Mart 1915’te, düşman zırhlılarının geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Bu sebeple, her 18 Mart’ta, Çanakkale Deniz Zaferi için kutlama; şehitlerimiz için ise anma günleri düzenlemekteyiz.

Çanakkale Savaşları’nın Gelişim Süreci

Çanakkale Boğazını delip geçmek isteyen İngiliz ve Fransız zırhlıları, 3 Kasım 1914 tarihinde boğazın iki tarafındaki askeri birliklerimize ateş açtılar. Birliklerimizin karşı ateş açması üzerine geri çekilmek zorunda kaldılar. 19 Şubat 1915’te düşman donanması kesin hücuma başladı. Osmanlı Ordusunun karşı ateşi ile tekrar geri çekildiler. 18 Mart 1915 de İngiliz ve Fransızlar 16 harp gemisi ile büyük bir hücum daha başlattı. Üç gemisi sulara gömülen düşman donanması, tekrar geri çekilmek zorunda kaldı.

Çanakkale Kara Savaşları ve Mustafa Kemal’in Başarıları

Çanakkale boğazını bu şekilde çağın en gelişmiş zırhlıları ile geçemeyeceklerini anlayan düşman kuvvetleri, topraklarımıza karadan girmek için harekete geçtiler. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelerine ait askerler, 25 Nisan 1915 tarihinde karadan çıkarma yaptılar. Kara savaşları, 9 Ocak 1916 tarihine kadar yani son düşman birliklerinin de geri çekilmesine kadar devam etmiştir. Diğer taraftan 6-7 Ağustos 1915 gecesi Anafartalar’a yapılan çıkarma harekâtını, Mustafa Kemal kendi komutasındaki birliği ile kahramanca ön safta çarpışarak durdurmuştur.

Bu başarı aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan Çanakkale savaşları için önemli dönüm noktalarından birisi olmuştur. Bundan sonra 25 Nisan 1915 ve 9 Ocak 1916 tarihleri arasında, yaklaşık sekiz ay boyunca şiddetli kara savaşları yaşanmıştır. Bu savaşlarda Mustafa Kemal’in Gelibolu Conkbayırı ve Anafartalar’daki üstün askeri dehası ve sağladığı büyük başarılar kuşkusuz ki savaşın seyrinin değişmesinde ve kazanılan zaferde büyük bir paya sahiptir.

Çanakkale Savaşlarının Anlam Önemi

Çanakkale Savaşları, Türk tarihinin en önemli savaşıdır. Çünkü Çanakkale Savaşları, Türk-Müslüman kimliğinin Anadolu’daki varlık veya yokluk mücadelesidir. Daha geniş ve ayrıntılı bilgi alabilmek için konuyla ilgili diğer kaynakları mutlaka okumanızı site olarak tavsiye ediyoruz. Keza geleceğe sağlam adımlar atabilmek için bugün özgür olarak yaşadığımız ve vatan olarak ilan ettiğimiz bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızı yeni yetişen kuşakların da bilmesinde büyük faydalar vardır.

 
 
 
Okunma Sayısı: 15652 kez
   

----

18 Mart Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı

----

18 Mart Çanakkale Savaşlarının Gelişim Süreci ve Önemi ile İlgili YazıÇ...

----

18 Mart, Çanakkale Savaşları, gelişim süreci, zaferi, ile, ilgili, yazı, deniz Savaşları, kara savaşları, Mustafa Kemal, Atatürk, Gelibolu

 
 
 
Belirli Günler ve Haftalar Bölümüne En Son Eklenenler
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belirli Günler ve Haftalar Bölümünde En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 

Sizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumlarınızı bize gönderebilir veya sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Yapacağınız yorumlar sitemizin "YORUMLAR" bölümünde toplu olarak yayınlanmaktadır.

 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 Atatürk Rastgele Resim
Atatürk Rastgele Video
Atatürk Rastgele Poster
Atatürk Çanakkale Savaşı
 

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal...Devamı için tıklayın /178593 Kez.

 

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarına Etkisi - Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında...Devamı için tıklayın /45946 Kez.

 

Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Görevi - Çanakkale Savaşında Atatürk’ün Görevi Neydi - Atatürk Çanakkale Savaşında Albay'dı Mustafa Kemal Atat...Devamı için tıklayın /45212 Kez.

 

Çanakkale Zaferi - 18 Mart 1915 - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi - Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı – Çanakkale ...Devamı için tıklayın /39103 Kez.

 

Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa Bir Anı - Çanakkale Savaşı Anısı, Çanakkale Savaşı ile İlgili Anı - Çanakkale Askerlerinin Anısı - Çanakkale’yle ...Devamı için tıklayın /36452 Kez.

 

Çanakkale Savaşları Kahramanı - Topçu Onbaşı Seyit - Koca Seyit
Seyit Onbaşı Anısı ile İlgili - Seyit Onbaşı Anıları
Çanakkale ‘de 18 Mart
...Devamı için tıklayın /32371 Kez.


Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2014 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

DMCA.com Protection Status