En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 23.11.2014 Saat: 17:44:48

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlar|

 
 

Bu site, ebediyen minnettar olduğumuz büyük kurtarıcımız ve büyük insan Atatürk'e onun ilke ve devrimlerine gönül vermiş yüreği gerçek Atatürk sevgisi ile dolu olan vatansever kimselerce hazırlanarak ülke insanımızın hizmetine sunulmuştur.

23 Nisan'ın Anlam ve Önemi ile İlgili Öğretmen Konuşması-

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Öğretmen Konuşması Osmanlı İmpararotorluğunun 1.Dünya Savaşı’nda yenik çıkması sonucu şartları çok ağır olan Mondros Mütarekesi’ni kabul etti. Yurdumuz düşman ülkelerce masa başında paylaştırıldı. Yıllarca süren savaş sonucunda ülke ekonomik yönden iyice yıpranmıştı. Çalışabilecek durumdaki erkekler cepeden cepheye koşmuş ve çoğu da şehit olmuştur. Ülke ekonomisi tarıma dayanıyordu. Köylerde yaşlılar, kadınlar ve çocuklar kaldığından toprak yeterince işlenmiyor, üretim daralıyor halk fakirleşiyordu. Anadolu dört bir yandan isgal edilmeye başlandı. Yüzyıllar boyunca Türklere yurt olmuş, düşman ayağı değmemiş topraklarımızın çiğnenmesi, Türk milletinin grurunu kırmış, fakirlik ve sefaletten daha ağrına gitmişti. Ülke karanlık ve karşılık içindeydi. Milli servetlerimiz talan ediliyordu. Padişah ve yandaşları ise halktan kopmuş, işgalci devletlerin kuklası olmuştu. Sanki uykudaydılar.

Asırlardır bağımsızlığını herşeyin üstünde tutan bir millet tutsak ediliyordu. Çaresizlik içinde olan ulusumuzun karşısına tam bu günlerde Çanakkale Kahramanı Mustafa Kemal Paşa çıktı. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan Anadolu’ya ayak basan Mustafa Kemal, yer yer oluşmaya başlayan bölgesel kurtuluş hareketlerini birleştirmeye ve bağımsızlık meşalesini yakmaya başladı. Yurdun dört yanından dernekler kuruldu. Sivas, Erzurum mitingleri yapıldı. Bağımsızlık bildirileri yayınlandı. Mustafa Kemal, yurdumuzun işgal edilen yörelerinde kurulan kurtuluş hareketlerini, komutanları, aydın kişileri bir merkeze bağlayan bağımsız bir Türk devleti kurmak için çalışmalara başladı. Türk milleti tüm varlığıyla Mustafa Kemal’i destekledi ve ona bağlandı. Misak-ı Milli sınırları içinde vatanın parçalanamayacağını, manda ve himayenin kabul edilemeyeceğini, kurtuluşa dek savaşılmasına karar verildi.

Mustafa Kemal görevinden ayrıldı. Sade bir vatandaş gibi kendisini vatanın kurtuluşuna adadı. Zorluklar ve tehlikeler onu bekliyordu. Osmanlı hükümeti çalışmalarına engel olabilmek için bir yandan halkı kışkırtıyordu. 27 Aralık 1919’da halk temsilcileri ile birlikte Ankara’ya geldi. Halk Atatürk’ü ve temsilcileri büyük bir coşku ile karşıladı ve bağırlarına bastı. Atatürk önderliğindeki tüm Anadolu tek yürek olmuştur. Milli Mücadele başlamış, Ankara’da bu mücadelenin merkezi olmuştur. Ankara’nın merkez oluşundaki en büyük etken coğrafi konumu, bulunduğu yer olmuştur. Mustafa Kemal Anadolu ile İstanbul hükümetinin bütün bağlarını kesmek, milletin içinden doğan yeni bir hükümet kurmak istiyordu. Bu amaçla 19 Mart 1920’de valilere, kolordu komutanlarına genelge göndererek, Ankara’da olağanüstü yetkisi olacak bir meclisin toplanacağını bildirdi.

Anadolu illerinde yeniden seçilen 285 milletvekili ve İstanbul’dan kaçmayı başaran 78 milletvekili ile 23 Nisan 1920 Cumagünü büyük bir törenle ‘’ Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘’ açıldı ve ilk toplantısını yaptı. Bu toplantıda başkanlığa Mustafa Kemal seçildi. Türk milletinin gerçek temsilcilerinden olan yeni bir meclis ve yeni bir hükümet kuruldu. Yeni Türk Devletinin kuruluşu bütün dünyaya duyruldu. Böylece Türk milleti tarih boyunca kurduğu devletlere bir yenisini ekliyordu. Bu tarihte açılan meclis, bugün Ulus’ta ‘’Kurtuluş Savaşı Müzesi’’ olarak değerlendirilmiştir. Atatürk bu anlamlı günü çok sevdiğiherkes tarafından bilinen çocuklara armağan etti. Atatürk ileri görüşlü bir liderdi. Belki de her yaptıklarında daha üstün yanı ile bir eğitimci olmasaydı. İstiyordu ki Türk çocuğu, Türk genci, bağımsızlığın, özgürlüğün, vatan bilincininve ulusal birliğin bilincine varsın, onu tatsın, benliğinde yaşatsın. ‘’ Bugünkü küçükler, yarının büyükleridir’’ diyerek, her kuşağın gelecekteki kuşaklara vermesi gereken önemi belirtiyordu.

Cumhuriyet’in ancak yeni kuşakların iyi eğitilmesi ile yaşanılcağına inanıyordu. Çocuklara armağan edilen bu bayram tüm dünyada çocuklara armağan edilen tek bayramdır. Atatürkün 100. Doğum günü olan 1981 yılından sonra tüm dünya çocuklarıyla kutlanmaya başlanmıştır. Bu bayram nedeniyle davet edilerek Ankara’ya gelen çocuklar burada öğrenci aileleri tarafından misafir edilirler. Bu çocuklar değişik ve ülkelerini tanıtıcı folklorik gösteriler yaparlar. Gezilecek yerleri gezer ve görürler. Bu günün küçükleri yarının büyükleri olan bu çocuklar aralarında sevgi kardeşlik tohumlarını yeşertmektedirler. Bu da gelecekte ülkeler arasında dostluklara atılmış bir temeldir.

Kaynak: Belirli Günler ve Haftalar, Özek Yayınları, sayfa 157, Ankara.

 
 
 
Okunma Sayısı: 11221 kez
   

----

23 Nisan'ın Anlam ve Önemi ile İlgili Öğretmen Konuşması

----

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Öğretmen Konuşması Osmanlı İmpararoto...

----

23 Nisan, ile, konulu, alakalı, İlgili, Öğretmen Konuşması, Günün Anlam ve, Önemi Ulusal Egemenlik, Çocuk Bayramı, Öğretmen Konuşması

 
 
 
Belirli Günler ve Haftalar Bölümüne En Son Eklenenler
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belirli Günler ve Haftalar Bölümünde En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 

Sizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumlarınızı bize gönderebilir veya sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Yapacağınız yorumlar sitemizin "YORUMLAR" bölümünde toplu olarak yayınlanmaktadır.

 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 Atatürk Rastgele Resim
Atatürk Rastgele Video
Atatürk Rastgele Poster
Atatürk Çanakkale Savaşı
 

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal...Devamı için tıklayın /178796 Kez.

 

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarına Etkisi - Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında...Devamı için tıklayın /45994 Kez.

 

Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Görevi - Çanakkale Savaşında Atatürk’ün Görevi Neydi - Atatürk Çanakkale Savaşında Albay'dı Mustafa Kemal Atat...Devamı için tıklayın /45334 Kez.

 

Çanakkale Zaferi - 18 Mart 1915 - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi - Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı – Çanakkale ...Devamı için tıklayın /39122 Kez.

 

Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa Bir Anı - Çanakkale Savaşı Anısı, Çanakkale Savaşı ile İlgili Anı - Çanakkale Askerlerinin Anısı - Çanakkale’yle ...Devamı için tıklayın /36489 Kez.

 

Çanakkale Savaşları Kahramanı - Topçu Onbaşı Seyit - Koca Seyit
Seyit Onbaşı Anısı ile İlgili - Seyit Onbaşı Anıları
Çanakkale ‘de 18 Mart
...Devamı için tıklayın /32407 Kez.


Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2014 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

DMCA.com Protection Status