En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 17.10.2019 Saat: 00:55:23

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlarınız|

 
 
 
.
 

Sivas Kongresi (4-12 eylül 1919) Kurtuluş Savaşı öncesinin bütün önemli kararlarının alındığı, yurdu kurtarmak için mücadele eden derneklerin birleştirdiği, Temsil Heyetinin oluşturulduğu bir kongredir. Sivas’ın çalışma merkezi olarak, düşmanın kuşattığı bölgelere çok uzak olması, müdahale imkânlarından, bağlantı kurma noktalarından mahrum olması, merkez olarak Ankara’yı ön plana çıkardı. Mustafa Kemal’de Ankara’yı cephelere yakınlığı, İstanbul’la olan demiryolu bağlantısı sebebiyle tercih ediliyordu.

Ankara konusundaki, kararını arkadaşlarına kabul ettirdikten sonra, Mustafa Kemal ve arkadaşları 18 Aralık 19191’ta üç otomobille, Sivas’tan ayrıldılar.
Mevsim kıştı ve havalar çok soğuktu Kayserililer, Mustafa Kemal’in şehre birkaç saat uzaklıkta bir yerde karşıladılar. Gece onun şerefine fener alayları düzenlediler. 21 Aralıkta Heyet-i Temsiliye Mucur’a gitti. O gece Mucur’da misafir edilen heyet ertesi gün Hacıbektaş’a daha sonra da Kırşehir’e gitti. Kırşehir’de de aynı büyüklükte coşku vardı. 25 Aralıkta 1919’da heyet Karaman’a geçti. Karaman, Mustafa Kemal ve arkadaşlarını heyecanla karşıladı ve misafir etti.

Bu arada Ankara’da günlerdir süren hazırlıklar devam ediyordu. Halk, civar köy, kasaba ve şehirlerden akın akın Mustafa Kemal’i görmeye geliyor ve Ankara’da toplanıyordu. 27 Aralık sabahından itibaren, Ankara hareketlendi, kalabalıklaştı, belki de yakın tarihinde hiç bu kadar kalabalık insanı bir arada görmemişti. Seğmenler önde halk arkada, ilk defa görecekleri kurtarıcılarını, paşalarını görmek için merak için yürüyorlardı. 27 Aralık 1919 öğleden sonra beklenen an gelmişti. Dikmen sırtlarında, Mustafa Kemal ve arkadaşları göründüler.

Otomobillerinden aşağıya inerek, önde Mustafa Kemal arkada arkadaşları kendilerini karşılamaya gelen Ankaralılara doğru yürümeye başladılar.
Mustafa Kemal’i ilk karşılayanlar, Vali Vekili Yahya Galip Bey, 20. Kolordu Komutanı Ali Fuat Paşa ve Müftü Mehmet Rıfat Efendi idi. Heyet-i Temsiliye ve halk, sevgi gösterileri arasında ulus semtinde bulunan, Hükümet Konağı’na vardılar. Ankaralılar, ‘Mustafa Kemal Paşa Ölürüz De Dönmeyiz Senin Yolundan’ Diye bağırıyor havaya silah atıyorlardı. Mustafa Kemal halkın bu coşkusundan ve kendisine gösterilen sevgiden çok memnun oldu.

Ertesi gün yani 28 Aralık 1919’da bilim adamları, sanayi ve ticarette uğraşan iş adamları, iller ve ilçelerden gelen binden fazla Ankaralı ve memleketin hal ve ahvalini anlatan bu durumdan kurtuluş yollarını gösteren bir konuşma yaptı. Ankaralılar onu bağırlarına basmışlardı. Kurtuluştan sonra ona Hemşehrilik teklif etti Mustafa Kemal bu teklifi memnuniyetle kabul etti. 5 Ekim 1922’den sonra Ankaralıların hemşehrisi olarak her dönem Ankaralıların verdikleri Ankara milletvekili seçildi.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi ile İlgili Yazı – 27 Aralık 1919
27 Aralık - Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif Belirli Günler ve Haftalar ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

 
 
 
Okunma Sayısı: 27809 kez
   
 
Belirli Günler ve Haftalar'da En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 
 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 
Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 SİTEDEN KARIŞIK YAZILAR - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2019 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

Atatürk İnkılapları Wiki Sitesi'ni Öneriyor.

DMCA.com Protection Status