En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 28.11.2014 Saat: 08:46:22

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlar|

 
 

Bu site, ebediyen minnettar olduğumuz büyük kurtarıcımız ve büyük insan Atatürk'e onun ilke ve devrimlerine gönül vermiş yüreği gerçek Atatürk sevgisi ile dolu olan vatansever kimselerce hazırlanarak ülke insanımızın hizmetine sunulmuştur.

Mondros Ateşkes Antlaşması’nın Osmanlı Devleti'ne Etkisi - Sonuçları-

Mondros Ateşkes Antlaşması – Etkileri ve Sonuçları I. Dünya Savaşı’na İttifak Devletleri’nin yanında büyük beklentilerle giren Osmanlı Devleti, savaştan ağır bir yenilgi ve büyük kayıplarla çıktı. Savaşın yenilgiyle sonuçlanması üzerine İttihat ve Terakki yöneticileri, sorumlu tutularak Harp Divanında yargılanacaklarını düşündüklerinden yurdu terk ettiler. Yeni kurulan Ahmet İzzet Paşa Hükümeti için ateşkes yapmaktan başka çare kalmamıştı. Çünkü Bulgaristan’ın savaştan çekilmesi Makedonya Cephesi’nin çökmesine ve Osmanlı Devleti’nin Almanya ve Avusturya ile bağlantısının kesilmesine neden oldu. Osmanlı, Suriye ve Filistin cephelerinde yenilerek zor durumda kalmıştı. Anadolu her yönden tehdit altına girdiği için işgal edilebilirdi.

Bu nedenle de Wilson İlkeleri’nin uygulanacağına inanan Ahmet İzzet Paşa Hükümeti ateşkes teklifinde bulundu. Wilson İlkeleri’nin 12. maddesine göre, Osmanlı Devleti’nin Türk nüfusunun yoğun olduğu bölgelerinde, Türklere kesin egemenlik tanınacağı belirtilmişti. Ateşkes Antlaşması’nın imzalanmasında bu maddenin büyük etkisi olmuştu. Ancak daha sonraki uygulamalar ve gelişmeler bu görüşün aksine gerçekleştirilmiştir. 30 Ekim 1918’de Limni Adası’nın Mondros Limanı’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Antlaşmayı Osmanlı Devleti adına Bahriye Nazırı Rauf (Orbay) Bey başkanlığındaki bir heyet, İtilaf Devletleri adına da İngiliz Amirali Calthrope ( Kaltrop ) imzalamıştır.

Dünya Savaşı’ndan sonra İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti’nin dışındaki diğer İttifak Devletleri’yle kesin antlaşmalar yapmış olmasına rağmen, Osmanlı Devleti ile sadece ateşkes antlaşması imzaladılar. Bunda, Osmanlı Devleti topraklarını paylaşma konusunda aralarında yaşadıkları anlaşmazlıklar ve ileride daha ağır şartlarda antlaşma yapmayı düşünmeleri etkili olmuştur.

Kaynak: T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Okulları (Açık Öğretim Lisesi- Meslekî Açık Öğretim Lisesi) İçin Hazırlanan 11. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1 Ders Notları, Alim ÖZTÜRK, s 33, 2007

 
 
 
Okunma Sayısı: 47869 kez
   

----

Mondros Ateşkes Antlaşması’nın Osmanlı Devleti'ne Etkisi - Sonuçları

----

Mondros Ateşkes Antlaşması – Etkileri ve Sonuçları I. Dünya Savaşı’na ...

----

Mondros Ateşkes Antlaşması, nın, Osmanlı Devleti, Üzerindeki, Etkileri, ve, Sonuçları

 
 
 
Ateşkes ve Antlaşmalar Tarihine En Son Eklenenler
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ateşkes ve Antlaşmalar Tarihinde En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 

Sizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumlarınızı bize gönderebilir veya sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Yapacağınız yorumlar sitemizin "YORUMLAR" bölümünde toplu olarak yayınlanmaktadır.

 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 Atatürk Rastgele Resim
Atatürk Rastgele Video
Atatürk Rastgele Poster
Atatürk Çanakkale Savaşı
 

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal...Devamı için tıklayın /179535 Kez.

 

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarına Etkisi - Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında...Devamı için tıklayın /46422 Kez.

 

Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Görevi - Çanakkale Savaşında Atatürk’ün Görevi Neydi - Atatürk Çanakkale Savaşında Albay'dı Mustafa Kemal Atat...Devamı için tıklayın /46126 Kez.

 

Çanakkale Zaferi - 18 Mart 1915 - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi - Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı – Çanakkale ...Devamı için tıklayın /39260 Kez.

 

Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa Bir Anı - Çanakkale Savaşı Anısı, Çanakkale Savaşı ile İlgili Anı - Çanakkale Askerlerinin Anısı - Çanakkale’yle ...Devamı için tıklayın /36670 Kez.

 

Çanakkale Savaşları Kahramanı - Topçu Onbaşı Seyit - Koca Seyit
Seyit Onbaşı Anısı ile İlgili - Seyit Onbaşı Anıları
Çanakkale ‘de 18 Mart
...Devamı için tıklayın /32652 Kez.


Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2014 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

DMCA.com Protection Status