En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 26.11.2014 Saat: 11:42:26

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlar|

 
 

Bu site, ebediyen minnettar olduğumuz büyük kurtarıcımız ve büyük insan Atatürk'e onun ilke ve devrimlerine gönül vermiş yüreği gerçek Atatürk sevgisi ile dolu olan vatansever kimselerce hazırlanarak ülke insanımızın hizmetine sunulmuştur.

Atatürk’ün Kişilik Özellikleri-

Atatürk’ün Kişiliği ve Özellikleri - Atatürk’ün Kişilik Özellikleri - Atatürk’ün Kişisel Özellikleri – Atatürk’ün Kişisel Özellikleri Maddeler Halinde – Atatürk’ün Kişisel Özellikleri Nelerdir Atatürk saygın bir kişiliğe sahipti. Bir halk önderinde bulunması gereken tüm niteliklerle onda vardı. İdealistiklik, disiplin, kararlılık ve mücadelecilik, açık sözlülük, birleştiricilik ve bütünleştiricilik bu niteliklerin başlıcalarıydı.

- Atatürk, her şeyden önce idealist bir devlet adamıydı. İlk ve en önemli ideali Türk ulusunu özgürlük ve bağımsızlığıydı. “Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterindir. Ben milletimin ve büyük atalarımın en kıymetli miraslarından olan bağımsızlık aşkı ile yaratılmış bir adamım. Bir millette onurun, saygınlığın, namusun ve insanlığın meydana gelebilmesi ve devam ettirebilmesi, mutlaka o milletin hürriyet bağımsızlığına sahip olmasıyla mümkündür. Milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir.” diyerek bu en yüce idealini gerçekleştirmiştir. Sırada Türk ulusunu çağdaş uygarlık düzeninin üstüne çıkarmak, yurtta ve dünyada barışı sağlamak idealleri de vardı. Cumhuriyet sonrası yaptığı yenilik hareketleri çağdaş uygarlık idealine ulaşmanın önemli adımlarıydı.

- Atatürk sabırlı ve disiplinliydi. Başarıya ulaşmak ve ideallerini gerçekleştirmek için böyle olunması gerektiğini bilincindeydi. Onun Samsun’a çıkışıyla başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı, işte bu anlayış sayesinde başarıyla sonuçlanmıştı. Cumhuiyetin ilanı ve birbirini izleyen yenilikler ve anlayışın ürünleriydi.

- Atatürk’ü başarılı kılan etkenlerden biride kararlı ve mücadeleci oluşuydu. O, güçlüklerden yılmaz; engel tanımazdı. Bu özelliğini bir konuşmasında şöyle ifade ediyordu : “ Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. O işe neler engel olur, diye düşünürüm. Engelleri kaldırdım mı iş kendi kendine yürür.” Bir konuşmasında da , “Zafer,’Zafer benimdir! ‘diye bilenin; muvaffakiyet, ‘Muvaffak olacağım.’diye başlayanın ve ‘Muvaffak oldum. ’ diye bilenindir.” diyordu. Bize bu günlere ulaştıran, onun bu engel tanımayan, kararcı ve mücadeleci yapısıydı.

- Atatürk açık sözlü bir insandı. Düşüncelerini hiç çekinmeden ortaya koyardı. İnandığı, doğru bildiği her şeyi halka açık açık söylerdi. Bu konudaki görüşlerini şöyle dile getiriyordu: “Biz bir şeyi vicdanen iyi yaptığımıza, sözlerimizin gerçekliğine inanmışsak, ondan olduğu gibi açık, net, tereddüt ve belirsizliğe yer vermeden söz etmeyiz.” Çevresindekilere de şunları öğütlüyordu : “Gizli iş gizli kalamaz, er geç meydana çıkar. İyisi mi başından açık olun, açık açık !”

- Atatürk’ün en güçlü yönlerinden biride birleştirici ve bütünleştirici oluşuydu. O, ulusu ile bütünleşmişti. “ Millet ve biz yok, birlik halinde millet var. Biz ve millet ayrı ayrı şeyler değiliz.” Diyor ve her işi anlayışla yürütüyordu. Ulusal birlik sağlanmadan hiçbir başarı elde edilmeyeceğini çok iyi biliyordu. Bu nedenle, Kurtuluş Savaşı’na başlarken ilk işi ulusal birlik ve bütünlüğü sağlamak olmuştu. Düşmana karşı savaşan dağınık güçleri bir araya getirmesi, düzenli bir ordu kurması halkın desteğini sağlaması, değişik görüşteki insanları aynı ideal çevresinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde toplanması bunun en güzel örnekleriydi.

Atatürk’ün kişiliği ve özellikleri bizim için en güzel esin kaynağıdır. Özürlük ve bağımsızlımızı onun bu güçlü kişiliğine borçlu olduğumuzu hiçbir zaman unutmayalım. Kendimizi aynı kişilik özelikleriyle donatalım, onun ideallerini sonsuza denk yaşatalım .

Kaynak: Metin Gül, Ortaokul 7. Sınıflar İçin Hazırlan Türkçe Ders Kitabı, Sayfa 60, Ankara, 2009.

 
 
 
Okunma Sayısı: 22965 kez
   

----

Atatürk’ün Kişilik Özellikleri

----

Atatürk’ün Kişiliği ve Özellikleri - Atatürk’ün Kişilik Özellikleri - Atatü...

----

atatürkün kişiliği ve özellikleri, atatürk’ün kişilik özellikleri, atatürkün kişisel özellikleri, atatürkün kişisel özellikleri maddeler halinde, atatürkün kişisel özellikleri nelerdir

 
 
 
En Son Eklenen Atatürk Makaleleri
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En Çok Okunan Atatürk Makaleleri
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 

Sizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumlarınızı bize gönderebilir veya sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Yapacağınız yorumlar sitemizin "YORUMLAR" bölümünde toplu olarak yayınlanmaktadır.

 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 Atatürk Rastgele Resim
Atatürk Rastgele Video
Atatürk Rastgele Poster
Atatürk Çanakkale Savaşı
 

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal...Devamı için tıklayın /179230 Kez.

 

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarına Etkisi - Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında...Devamı için tıklayın /46243 Kez.

 

Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Görevi - Çanakkale Savaşında Atatürk’ün Görevi Neydi - Atatürk Çanakkale Savaşında Albay'dı Mustafa Kemal Atat...Devamı için tıklayın /45747 Kez.

 

Çanakkale Zaferi - 18 Mart 1915 - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi - Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı – Çanakkale ...Devamı için tıklayın /39196 Kez.

 

Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa Bir Anı - Çanakkale Savaşı Anısı, Çanakkale Savaşı ile İlgili Anı - Çanakkale Askerlerinin Anısı - Çanakkale’yle ...Devamı için tıklayın /36585 Kez.

 

Çanakkale Savaşları Kahramanı - Topçu Onbaşı Seyit - Koca Seyit
Seyit Onbaşı Anısı ile İlgili - Seyit Onbaşı Anıları
Çanakkale ‘de 18 Mart
...Devamı için tıklayın /32539 Kez.


Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2014 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

DMCA.com Protection Status