En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 26.11.2014 Saat: 17:52:03

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlar|

 
 

Bu site, ebediyen minnettar olduğumuz büyük kurtarıcımız ve büyük insan Atatürk'e onun ilke ve devrimlerine gönül vermiş yüreği gerçek Atatürk sevgisi ile dolu olan vatansever kimselerce hazırlanarak ülke insanımızın hizmetine sunulmuştur.

Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgi – Anıtkabir ile İlgili Kısa Bilgi – Yazı-

Anıtkabir ile İlgili Kısa Yazı - Anıtkabir Hakkında Kısaca Bilgiler Atatürk Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine nakledildikten sonra Anıtkabir’in inşaası için 16 Aralık 1938 günü çalışmalar başlatıldı. Bunun için iki Komisyon kuruldu. Anıtkabir'in Ankara’ya her bakımdan hakim bir noktada bulunan Rasattepe’de yapılması kararı alındı.1938 senesinde yeri kamulaştırılan büyük bir anıt mezar için;1941 yılında uluslar arası düzeyde bir proje yarışması açıldı. Yarışmaya Türkiye’den 20, Almanya’dan 11, İtalya’dan 7, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya’dan olmak üzere toplamda 49 proje katıldı. Uluslararası juri 1942'de yaptığı değerlendirme sonucunda Ord. Prof. Emin Onat, Doçent Orhan Arda, Alman Prof. Johannes Kruger ve İtayan Arnoldo Foshini’nin projelerini birinci seçti ve bunların içinden Emin Onat - Orhan Arda ekibinin projesinin uygulanmasına karar verildi. 9 Eylül 1944’ te temeli atılan Anıtkabir 1953 ‘te tamamlandı ve aynı yılın 10 Kasım günü Atatürk’ün cenazesi muhteşem bir törenle Etnografya Müzesinden alınarak Anıtkabirdeki edebi istirahatgahına nakledildi.

Anıtkabir, Atatürk’ün kabri olmasının yanında O’nun hayatını Kurtuluş Savaşı’nı inkılapları canlandıran anıtsal bir yapıdır. Türkiye’nin en kabiliyetli sanatçıları Anıtkabiri eserleriyle donatmışlardır. Heykeller: heykeltıraş Hüseyin Anka, Kenan Özkan, rölyef ve yazılar: Zühtü Müridoğlu, Kenan Yontunç, Nusret Suman, İlhan Koman ve Hakkı Atamulu, tavan süslemeleri: Tarık Levendoğlu tarafından yapılmıştır.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

 
 
 
Okunma Sayısı: 18559 kez
   

----

Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgi – Anıtkabir ile İlgili Kısa Bilgi – Yazı

----

Anıtkabir ile İlgili Kısa Yazı - Anıtkabir Hakkında Kısaca Bilgiler Ata...

----

anıtkabir hakkında, kısa, kısaca, bilgi, ile, ilgili, anıtkabir ile bilgiler, anıtkabir hakkında bilinmeyenler, özet, yazı, anıtkabir, ile ilgili, kısa bilgi, anıtkabir ile ilgili haberler, anıtkabir hakkında özet bilgi, anıtkabir ile ilgili özet olarak

 
 
 
Atatürk Bilgileri'ne En Son Eklenenler
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk Bilgileri'nde En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 

Sizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumlarınızı bize gönderebilir veya sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Yapacağınız yorumlar sitemizin "YORUMLAR" bölümünde toplu olarak yayınlanmaktadır.

 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 Atatürk Rastgele Resim
Atatürk Rastgele Video
Atatürk Rastgele Poster
Atatürk Çanakkale Savaşı
 

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal...Devamı için tıklayın /179282 Kez.

 

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarına Etkisi - Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında...Devamı için tıklayın /46278 Kez.

 

Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Görevi - Çanakkale Savaşında Atatürk’ün Görevi Neydi - Atatürk Çanakkale Savaşında Albay'dı Mustafa Kemal Atat...Devamı için tıklayın /45833 Kez.

 

Çanakkale Zaferi - 18 Mart 1915 - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi - Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı – Çanakkale ...Devamı için tıklayın /39205 Kez.

 

Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa Bir Anı - Çanakkale Savaşı Anısı, Çanakkale Savaşı ile İlgili Anı - Çanakkale Askerlerinin Anısı - Çanakkale’yle ...Devamı için tıklayın /36598 Kez.

 

Çanakkale Savaşları Kahramanı - Topçu Onbaşı Seyit - Koca Seyit
Seyit Onbaşı Anısı ile İlgili - Seyit Onbaşı Anıları
Çanakkale ‘de 18 Mart
...Devamı için tıklayın /32569 Kez.


Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2014 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

DMCA.com Protection Status