En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 28.11.2014 Saat: 11:29:38

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlar|

 
 

Bu site, ebediyen minnettar olduğumuz büyük kurtarıcımız ve büyük insan Atatürk'e onun ilke ve devrimlerine gönül vermiş yüreği gerçek Atatürk sevgisi ile dolu olan vatansever kimselerce hazırlanarak ülke insanımızın hizmetine sunulmuştur.

Atatürk İlkelerinin Açıklamaları-

Atatürk İlkelerinin Anlam Açıklamaları Aşağıdaki yazıda Önderimiz Atatürk’ün milli mücadele kazanıldıktan sonra devlet sistemimizi - devletin siyasi yapısını - düzenlemek amacıyla ortaya koyarak hayata geçirdiği doktrinler olarak tanımlayabileceğimiz ilkeler başlıklar halinde kısa açıklamaları, anlamları ve örnekleri ile verilmiştir.

Cumhuriyetçilik İlkesi

Cumhuriyetçilik, uslusal egemenliğin esas alındığı bir idare biçimidir. Atatürk`ün cumhuriyetçilik ilkesi yeni Türk Devleti’nin en önde gelen özelliklerinden biri olup, en basit ve anlaşılır ifadesiyle halkın kendi kendisini yönetmesi olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle ülke sınırları içerisindeki halkın, kendini en iyi şekilde idare edeceğine inandığı kişileri yine kendisinin seçme özgürlüğüdür.

- Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi, Cumhuriyetin İlanı Cumhuriyetçilik ilkesi doğrultusunda gerçekleştirilen olgulardan bazılarıdır.

Milliyetçilik İlkesi

Türk milletinin kendi varlığı mutluluğu ve toplumsal bütünlüğü için çalışırken, diğer ülke insanlarının da bu ülke bütünlüğüne ve milli birliğe saygı gösterilmesi anlamı ifade eden bir doktrindir. Atatürk milliyetçiliği oldukça büyük bir hoşgörüyü içinde barındırır. Çünkü Atatürk milliyetçiliği yalnızca kendi milli varlığı ve birliğini değil diğer milletlerin de varlığının ve birliğinin devamını arzu eder.

- Türk Tarih ve Dil Kurumlarının Kurulması, İstiklal Marşı`nın Kabulü, Milliyetçilik ilkesi doğrultusunda gerçekleştirilen olgulardan bazılarıdır.

Halkçılık İlkesi

Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkede, siyasal açıdan kalkınmada, yönetim ve idarede, millet ve devlet imkânlarından istifade edilmesinde halk yararının ön planda tutulması demektir. Halkçılık ilkesi, Türk milletinin sosyal yaşantısında hiçbir şekilde birey, aile, zümre ve sınıf egemenliğinin olamayacağı, bütün ulus bireylerinin yasa önünde eşitliği esasına dayanır.
- Aşar Vergisinin Kaldırılması, Türk Medeni Kanununun Kabulü Halkçılık ilkesi doğrultusunda gerçekleştirilen olgulardan bazılarıdır.

Laiklik İlkesi

Din olgusunun çağdaş bir düzeye getirilmesi ve uygun ve olması gereken bir zemine oturtulması olgusudur. Din ile ilgili işlerin belli bir düzene sokulması ve de devletin bu mevcut düzen içerisinde din ve vicdan hürriyetini tanımasıdır. Diğer bir deyişle Laik sistemde din ve vicdan hürriyetinin teminatı bizzat devletin kendisidir. Bu sistemde din işleri ile devlet işleri tamamen bir birinden ayrı tutulurken herkesin istediği gibi ibadet etme özgürlüğü tanınmıştır.

- Saltanatın ve Halifeliğin Kaldırılması, Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması Laiklik ilkesi doğrultusunda gerçekleştirilen olgulardan bazılarıdır.

İnkılapçılık (Devrimcilik) İlkesi

Aklın, bilimin ve muasır medeniyetin icap ettirdiği yeniliklerin, toplumun ihtiyaçları gözetilerek yapılmasıdır. Eski, hükmünü yitirmiş yararından çok zararı olacak devlet ve toplum işlerinde bir düzenleme yaparak bilhassa eskimiş ve artık geçerliğini yitirmiş kamu müesseselerini yeni baştan dizayn etmek demektir.

- İnkılâpçılık ilkesi siyasal ve sosyal alanların tümünde yapılan yenilikleri kapsar.

Devletçilik İlkesi

Şahısların özel girişimlerini ve gösterecekleri faaliyetleri esas almak kaydı ile yeri geldiğinde devletin milletimiz adına memleket ekonomisini kontrol altında tutması anlamına gelmektedir. Devletçilik, ekonomik ve sosyal kalkınma ve gelişmişlik için, yapılması gereken iş ve eylemlerin derhal yapılması anlamına demektir.

- Karayolları, havaalanları, demiryolları ve limanların yapımı, 1. Beş yıllık kalkınma planı, devletin banka kurması Devletçilik ilkesi doğrultusunda gerçekleştirilen olgulardan bazılarıdır

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi içeriğinden derlenmiştir.

 
 
 
Okunma Sayısı: 42079 kez
Eklenme Tarihi: 11.05.2012 Tarihinde eklenmiştir.
   

----

Atatürk İlkelerinin Açıklamaları

----

Atatürk İlkelerinin Anlam Açıklamaları Aşağıdaki yazıda Önderimiz Atatü...

----

atatürk ilkelerinin açıklamaları, ataturk ilkeleri, açıklaması, nelerdir, açıklamalı olarak, atatürkün, anlamları

 
 
 
Atatürk İlkeleri Arşivine En Son Eklenenler
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk İlkeleri Arşivinde En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 

Sizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumlarınızı bize gönderebilir veya sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Yapacağınız yorumlar sitemizin "YORUMLAR" bölümünde toplu olarak yayınlanmaktadır.

 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 Atatürk Rastgele Resim
Atatürk Rastgele Video
Atatürk Rastgele Poster
Atatürk Çanakkale Savaşı
 

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal...Devamı için tıklayın /179543 Kez.

 

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarına Etkisi - Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında...Devamı için tıklayın /46423 Kez.

 

Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Görevi - Çanakkale Savaşında Atatürk’ün Görevi Neydi - Atatürk Çanakkale Savaşında Albay'dı Mustafa Kemal Atat...Devamı için tıklayın /46132 Kez.

 

Çanakkale Zaferi - 18 Mart 1915 - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi - Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı – Çanakkale ...Devamı için tıklayın /39261 Kez.

 

Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa Bir Anı - Çanakkale Savaşı Anısı, Çanakkale Savaşı ile İlgili Anı - Çanakkale Askerlerinin Anısı - Çanakkale’yle ...Devamı için tıklayın /36673 Kez.

 

Çanakkale Savaşları Kahramanı - Topçu Onbaşı Seyit - Koca Seyit
Seyit Onbaşı Anısı ile İlgili - Seyit Onbaşı Anıları
Çanakkale ‘de 18 Mart
...Devamı için tıklayın /32656 Kez.


Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2014 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

DMCA.com Protection Status