En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 20.10.2019 Saat: 04:21:17

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlarınız|

 
 
 
.
 

17 Kasım 2009 Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 17 Kasım 1937’de Elazığ’a gelişinin 72. yıldönümü törenlerle kutlandı. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 17 Kasım 1937’de Elazığ’a gelişinin 72. yıldönümü törenlerle kutlandı.Elazığ Garında, resmi ve özel kuruluş temsilcileri, askeri bando, şeref kıtası, ilk ve orta öğretim öğrenci guruplarının katılımıyla gerçekleştirilen törende, Atatürk’ün ilimize trenle gelişi ve protokol tarafından karşılanması temsili olarak canlandırıldı. Törende bir kız ve bir erkek öğrenci tarafından Türk Bayrağı Elazığ Vali Vekili Mehmet Ali Sağlam’a sunuldu.

Vali Vekili Mehmet Ali Sağlam törende yaptığı konuşmada Atatürk’ün 72. yıl önce Elazığ’a teşriflerindeki aynı heyecan ve coşkuyu yaşadıklarını ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti, çökmekte olan bir imparatorluğun can çekiştiği bir dönemde Türk Milletinin bağrından bir ışık gibi fışkırarak çıkan eşsiz insan büyük devlet adamı ve seçkin komutan Mustafa Kemal’in önderliğinde bir milletin 7den 70’e kadar kenetlenerek, Türk milletinin onuruyla oynanamayacağının tüm dünya uluslarına haykırışının zaferidir. Cumhuriyetimizin en güzide şehirlerinden biri olan Elazığımızda işte bu an da, 7’den 70’e kenetlenmemizin bir örneğini daha yaşıyoruz ve gösteriyoruz. Ulu Atam, kurmuş olduğun Cumhuriyet, bölünmeden parçalanmadan biraz önce teslim aldığım al bayrağımızın gölgesi altında ebediyete kadar yaşayacaktır” dedi.Gardaki törenin ardından, İstasyon Caddesi ve Gazi Caddesi istikametinden Valilik önüne kadar askeri birliklerin, öğrenci guruplarının ve vatandaşlarında katılımıyla tören yürüyüşü gerçekleştirildi.

Valilik önündeki törende, Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu. Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 72 yıl önce bugün şehrimizi onurlandırdığını, Atatürk’e ve Cumhuriyete bağlığını her fırsatta göstermiş Elazığlılar tarafından coşku, heyecan ve gururla karşılandığını belirtti. Elazığ’ın ülke kaderinde ve kurtuluş savaşında çok farklı yeri ve önemi olduğunu söyleyen Başkan Selmanoğlu, “Bu önem, Atatürk’ün milli mücadele kararını şehrimizde vermiş olmasından kaynaklanmaktadır. Büyük önder Atatürk 16 Nisan 1916 tarihinde Elazığ’ın Palu İlçesi Sekerat Köyüne gelerek, burada bir süre 2. Ordu Karargahı’nda kalmış, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ mücadelesinde bayraklaşan o tarihi kararını ve milli mücadeleye başlamayı bu köyde kararlaştırmıştır. Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun ardından Elazığ’a ilk geliş tarihi de 17 Kasım 1937 tarihinde olmuştur.” dedi.

Atatürk’ün ilimize gelişi sırasında, Elazığ’ın Cumhuriyet’in kurulmasıyla başlatılan faaliyetler ve gerçekleştirilen inkılâpların yanında yer aldığını en güzel şekilde gösterdiğini belirten Başkan Selmanoğlu, “Elazığ geçmişte olduğu gibi gelecekte de bağımsızlığın, Cumhuriyet’in, demokrasinin kısacası Atatürk ilkelerinin yılmaz savunucusu ve onurlu bekçisi olmaya devam edecektir” dedi.
Buradaki törenin ardından Öğretmenevi’nde bulunan Atatürk’ün ilimizi ziyaretlerinde kaldığı ve o günden beri aynı şekilde muhafaza edilen Atatürk Odası ziyaret edildi.

Kaynak:http://www.gunisigigazetesi.net

 
 
 
Okunma Sayısı: 15043 kez
   
   
 
Atatürk Haberleri'nde En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 
 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 
Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 SİTEDEN KARIŞIK YAZILAR - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2019 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

Atatürk İnkılapları Wiki Sitesi'ni Öneriyor.

DMCA.com Protection Status