En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 05.04.2020 Saat: 12:16:30

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlarınız|

 
Reklam Alanı
 
Reklam Alanı
 
.
 

18/10/2009 TARİHÇİ Turgut Özakman'ın senaryosunu yazdığı ‘Dersimiz Atatürk’ filmi için Atatürk'ün Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nı gerçekleştirdiği Kastamonu’da heyecan yarattı. Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, filmle ilgili istendiği taktirde desteğe hazır olduklarını söyledi.Şu Çılgın Türkler kitabında Kastamonu'nun İnebolu ilçesinin milli mücadele yıllarındaki kahramalarını anlatan Tarihçi-Yazar Turgut Özakman’ın senaryosunu yazdığı ‘Dersimiz Atatürk’ filmine Kastamonu'dan destek geldi.

Milli Mücadale yıllarında en çok şehit veren, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından beyaz şeritli Kahramanlık madalyası ile ödüllendirilen İnebolu ilçesinin yer aldığı, Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın gerçekleştirildiği kent Kastamonu'nun Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, filmin çekilmesinden memnun olduklarını belirterek, talep geldiği taktirde destek olmaya hazır olduklarını söyledi. Atatürk'ü Halit Ergenç'in canlandıracağı, yapımcılığını ve yönetmenliğini Hamdi Alkan'ın üstlendiği film ile ilgili konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu Ulu Önder Atatürk'ü ön plana çıkartacak her türlü çalışmanın yanında olacaklarını söyledi.

Atatürk'ün askeri ve inkilapçı kişiliğinin ön plana çıkartılacağı açıklanan film, Kastamonu'da büyük heyecan yarattı. Ulu önder Atatürk'ün 23-30 Ağustos 1925 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Kastamonu ziyareti sırasında Şapka ve Kıyafet İnkilabı'nı gerçekleştirmişti. Milli Mücadale yıllarında gösterilen kahramanlıklar nedeniyle Atatürk'ün övgü dolu sözlerine muhatap olan Kastamonu halkı filmin özellikle Şapka ve Kıyafet İnkilabı’nın Kastamonu'da çekilmesini istedi. Günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan dönemin Halk Fırkası binasında Atatürk'ün İnkilabı'nı gerçekleştirdiğini hatırlatan Kastamonulular, milli mücadale yıllarında erkek gibi mücadele eden Halime Çavuş ve cepheye mermi taşırken çocuğunun üzerindeki örtüyü mermilere örterek çocuğuyla birlikte donarak ölen Şehit Şerife Bacı'nın memleketi olarak, ‘Dersimiz Atatürk’ filmi sabırsızlıkla beklediklerini söylediler.

23 Ağustos 1925 tarihi Kastamonu için çok önemli olduğunu belirten Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, “Bu tarihte büyük Atatürk Kastamonu ziyaretini gerçekleştirerek Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nı gerçekleştirmiştir. Dolayısıyla Kastamonu'nun tarihteki yeri ve önemi öne çıkmıştır. Değerli edebiyatçı Turgut Özakman’ın ‘Şu Çılgın Türkler’ isimli kitabının İstiklal Savaşı'nda Kastamonu insanının gösterdiği fedakarlıkları birebir işlendi. Bu anlamda yapılacak filmde Kastamonu Belediyesi ve mahalli ev sahibi olarak biz üzerimize düşen, her türlü yapmamız gereken görevi yerine getiririz. Kastamonu ve İstiklal Savaşı'nı hele hele Ulu önder Atatürk'ü ön plana çıkartacak bir çalışmanın her zaman yanında oluruz” dedi.

Kaynak:Turan KURT/KASTAMONU, (DHA)

 
 
 
Okunma Sayısı: 5196 kez
   
   
 
Atatürk Haberleri'nde En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 
 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 
Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 SİTEDEN KARIŞIK YAZILAR - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2020 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

Atatürk İnkılapları Wiki Sitesi'ni Öneriyor.

DMCA.com Protection Status